Cateheză demonstrativă la parohiile Dumbrăviţa şi Popeni

Arhiepiscopia Iașilor Martie 14, 2018

La ora 10:00 a avut loc prima activitate cu tema „Biserica - Trupul lui Hristos“, susţinută de părintele Ovidiu Chebac de la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“, cu participarea preoţilor de la Cercul pastoral nr. 6 „Pogorârea Duhului Sfânt“ Dumeni, dar şi a 15 copii de la Şcoala  Primară nr. 4 Popeni.

Totodată, în jurul orei 15:00, după oficierea Tainei Sfântului Maslu, la biserica Parohiei „Naşterea Maicii Domnului“ din satul Dumbrăviţa, părintele Claudiu Foca a moderat cateheza demonstrativă intitulată „Cred într-una, sfântă, sobornicească şi apostolească Biserică“. Pentru a păşi în atmosfera temei, activitatea a debutat cu vizionarea unui scurtmetraj, realizat de tinerii de la ATOR Dumbrăviţa, după aceasta urmând prezentarea ideilor ce urmează a fi dezbătute în faţa celor prezenţi, a preoţilor din Cercul pastoral nr. 4 „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ Ibăneşti şi a altor invitaţi.

Tinerii îndrumaţi de părintele Claudiu au reuşit să sistematizeze din mulţimea înţelesurilor cuvântului „biserică“ sensurile principale: clădirea (locaşul) de cult, comunitatea credincioşilor,  viaţa liturgică şi Trupul lui Hristos. S-a insistat asupra unităţii şi unicităţii Bisericii, făcând  legătura cu Anului omagial 2018.

Pentru a dinamiza cateheza şi de a fixa mai bine învăţăturile transmise, aceştia au fost invitaţi să răspundă la câteva întrebări prin intermediul unor jocuri. Tinerii au dat răspunsuri relevante, cuprinzătoare şi au arătat o profundă înţelegere şi cunoaştere a rolului Bisericii în viaţa lor duhovnicească. Celor prezenţi li s-au propus spre final să se gândească la o activitate care să păstreze tema discuţiei şi să fie desfăşurată în colaborare cu elevii Şcolii Gimnaziale „Mihail Sadoveanu“ din satul lor. Adolescenţii au completat chestionare, au primit cărţi în dar, iar mai apoi au participat la o masă alături de preoţii participanţi şi ceilalţi invitaţi. Activitatea s-a încheiat într-o ambianţă de bucurie, cu nădejdea că aceştia vor fi în continuare o generaţie de mădulare vii ale Trupului lui Hristos. (Pr. Foca Mihai Claudiu, Parohia „Naşterea Maicii Domnului“ Dumbrăviţa)